namakaran
09 بهمن 1401 - 18:55

جهانی: وقتی می‌گویم ۲۸ هزار شغل ایجاد شده سرم «سوت» می‌کشد!

انتشارگزارش‌های خبرگزاری مهر پیرامون افزایش نرخ بیکاری وآمارهای عجیب اشتغالزایی واکنش متولیان را به همراه داشت تامدیرکل کار لرستان بگوید:وقتی خودم می‌گویم۲۸هزار شغل ایجاد شده سرم«سوت»می‌کشد!

به گزارش خبرنگار مهر، علی جهانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان امروز یکشنبه در نشست با خبرنگاران در سخنانی با اشاره به آمار اشتغال در لرستان و سامانه «رصد» در این رابطه، اظهار داشت: این سامانه از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین وزارت کشور راه اندازی شده است.

وقتی خودم می گویم ۲۸ هزار شغل ایجاد شده سرم «سوت» می کشد!

وی با بیان اینکه این سامانه برای رصد، پایش و نظارت طرح های اشتغالزایی راه اندازی شده است، عنوان کرد: این سامانه تنها در لرستان راه اندازی نشده، بلکه برای کل کشور است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان در پاسخ به این سوال که آیا با ۳۰۰ میلیون تومان می شود شغل ایجاد کرد؟ گفت: سوال من این است که اگر با این میزان تسهیلات شغل ایجاد نمی شود، پس چرا مراجعه کننده برای دریافت این تسهیلات داریم؟

جهانی با بیان اینکه من هم مانند شما هستم و این «ان قولت ها» را دارم که ۲۸ هزار شغل یعنی چه؟ وقتی خودم می گویم ۲۸ هزار شغل ایجاد شده سرم «سوت» می کشد، مگر می شود ۲۸ هزار شغل ایجاد کرده باشیم؟ ادامه داد: این عدد خیلی است، اما بر اساس قانون، سامانه رصد در این راستا طراحی و در اختیار دستگاههای اجرایی قرار گرفته شده و اعلام شده که دستگاههای اجرایی بر اساس توان و استعدادی که دارند بگویند چه تعداد شغل می توانند ایجاد کنند.

دستگاههای لرستان: ۴۲ هزار شغل ایجاد می کنیم!

وی، بیان داشت: در این راستا ۳۱ دستگاه اجرایی اطلاعات خود را در حوزه اشتغال وارد این سامانه کرده اند، تعهد استان در سطح وزارتخانه ۳۹ هزار و ۴۷۵ فرصت شغلی بوده است، دستگاهها ۴۲ هزار و ۸۰۰ فرصت شغلی را ثبت سامانه کرده اند و در واقع اعلام کرده اند که ما ۴۲ شغل را در استان ایجاد می کنیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، ادامه داد: این عدد را در سامانه «رصد» ثبت کرده اند، ما مسئول نظارت در این رابطه هستیم، ما دستگاهها را رصد و پایش می کنیم.

جهانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دستگاههای اجرایی اعلام کرده اند که ما ۴۰ هزار شغل ایجاد می کنیم، ما هم گفتیم «دست شما درد نکند»، عنوان کرد: دستگاهها آمار اشتغال خود را ثبت کرده اند، یک روز در در کارگروه اشتغال من اعلام کردم که تا امروز ۲۵ هزار شغل در سامانه ثبت شده، دوباره فردا اعلام کردم که تا امروز ۲۷ شغل ثبت شده است، امروز هم اعلام می کنم که ۲۹ هزار و ۵۲۳ شغل در سامانه ثبت شده است.

ما در سه مرحله شغل‌ها را پایش می‌کنیم

وی، بیان داشت: سامانه «رصد» این را به ما نشان می دهد، یکی از موضوعاتی که از سوی استاندارد بسیار مورد تاکید بوده، تبیین آمار ثبت شده در سامانه «رصد» است، ایشان گفتند که دستگاههای اجرایی موظف هستند بر اساس تعهدی که داده اند، عمل کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه آمار ها در حال حاضر ثبت شده است، حالا نوبت من و شما است، ما و شما با هم هستیم، الان موقع پایش است، گفت: قرارگاه اشتغال از هشت بهمن ماه استارت خورده است، کار این قرارگاه پایش سامانه «رصد» است.

جهانی با بیان اینکه تمام ۲۹ هزار و ۴۷۵ فرصت شغلی که دستگاهها اعلام کرده دارند دارای پرونده و اطلاعات لازم هستند، افزود: ما در سه مرحله پیامکی، تماس تلفنی و میدانی این تعداد فرصت شغلی را پایش می کنیم.

وی با بیان اینکه الان مرحله پیامکی را شروع کرده ایم و به افرادی که تسهیلات دریافت کرده اند پیامک می دهیم که آیا اشتغالزایی داشته اند یا نه؟ افزود: فرد تسهیلات گیرنده یا «خیر» را می زند یا «بله» را می زند.

هنوز هم آخر هستیم!

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، گفت: اگر این فرد «خیر» را انتخاب کند، به دستگاه مربوطه ارجاع داده می شود که نظر فلان شخص منفی است، جواب ما را بدهید، بلافاصله کارشناس دستگاه مربوطه باید این موضوع را پیگیری کنند، در سنوات گذشته هم همین پرداخت تسهیلات را داشته ایم، ما ۲۰ سال است که این تسهیلات را پرداخت می کنیم، اما این تسهیلات به هیچ هدفی نخورده اند و هنوز هم ما آخر هستیم! چرا آخر هستیم؟ چون پیگیری نکرده ایم.

جهانی، افزود: بحث نظارت را ما امسال شروع کرده ایم، بعد از پایش «پیامکی» ما به سراغ مرحله دوم یعنی «تماس تلفنی» می رویم، الان با سه مرکز مشاوره کارآفرینی قرارداد بسته ایم که این کار را انجام دهند، در مرحله سوم نیز به صورت میدانی این پایش را انجام می دهیم.

وی با بیان اینکه چناچه طرح انجام نشود، بلافاصله تسهیلاتی دریافتی از چهار درصد به ۲۴ درصد افزایش پیدا می کند، گفت: فرد موظف اینکه این تسهیلات را پرداخت کند یا اینکه اشتغالزایی را انجام دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1005742